NXP USA Inc. LPC11E36FBD64/501
Part No.:
LPC11E36FBD64/501
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
Description:
IC MCU 32BIT FLASH
Comments
LPC11E36FBD64/501 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
Series:
LPC11E3x
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART
Peripherals:
Number of I/O:
54
Program Memory Size:
Program Memory Type:
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)