NXP Semiconductors LPC11E36FBD64/501E
Part No.:
LPC11E36FBD64/501E
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Category:
Microcontrollers
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LPC11E36FBD64/501E.pdf
Description:
LPC11E36 - Cortex-M0+/M0 RISC Mi
Shipping
Inventory:615
Comments
LPC11E36FBD64/501E Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package/Case:
64-LQFP
Series:
LPC11E3x
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0
Core Size:
32-Bit
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
54
Program Memory Size:
96KB (96K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b SAR
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)