NXP Semiconductors LPC11E36FHN33/501E
Part No.:
LPC11E36FHN33/501E
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package:
32-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LPC11E36FHN33/501E.pdf
Description:
LPC11E36 - Scalable 32-bit Micro
Comments
LPC11E36FHN33/501E Specifications
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package/Case:
32-VQFN Exposed Pad
Series:
LPC11E3x
Packaging:
Bulk
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT
Number of I/O:
28
Program Memory Size:
96KB (96K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b SAR
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)