NXP Semiconductors LPC11U36FBD64/401,
Part No.:
LPC11U36FBD64/401,
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LPC11U36FBD64/401,.pdf
Description:
LPC11U36 - Cortex-M0+/M0 RISC Mi
Shipping
Inventory:891
Comments
LPC11U36FBD64/401, Specifications
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package/Case:
64-LQFP
Series:
LPC11U3x
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0
Core Size:
32-Bit
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
54
Program Memory Size:
96KB (96K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b SAR
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)