NXP Semiconductors LPC3131FET180,551
Part No.:
LPC3131FET180,551
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package:
180-TFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LPC3131FET180,551.pdf
Description:
LPC3131 - Low-cost, low-power AR
Comments
LPC3131FET180,551 Specifications
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package/Case:
180-TFBGA
Series:
LPC3100
Core Processor:
ARM926EJ-S
Core Size:
32-Bit
Speed:
180MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
DMA, I2S, LCD, PWM, WDT
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
192K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 4x10b SAR
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)