NXP USA Inc. LPC54018J2MET180E
Part No.:
LPC54018J2MET180E
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
180-TFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.LPC54018J2MET180E.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 180TFBGA
Comments
LPC54018J2MET180E Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
180-TFBGA
Series:
LPC540xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M4
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
180MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SmartCard, SPI, SPIFI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
137
Program Memory Size:
2MB (2M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
360K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.71V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)