NXP Semiconductors LPC54607J512ET180E
Part No.:
LPC54607J512ET180E
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Category:
Microcontrollers
Package:
180-TFBGA
Description:
RISC Microcontroller, 32-Bit, FL
Shipping
Inventory:170
Comments
LPC54607J512ET180E Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package/Case:
180-TFBGA
Series:
LPC546xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
ARM® Cortex®-M4F
Core Size:
32-Bit
Speed:
180MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
145
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
16K x 8
RAM Size:
200K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.71V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 12x12b SAR
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)