IDEC LW6L-M1C24W
Part No.:
LW6L-M1C24W
Description:
25MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Comments
LW6L-M1C24W Specifications
Product Status:
Active
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.20mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C