STMicroelectronics M27W801-100N6
Part No.:
M27W801-100N6
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Memory
Package:
32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.M27W801-100N6.pdf
Description:
IC EPROM 8MBIT PARALLEL 32TSOP
Comments
M27W801-100N6 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EPROM
Technology:
EPROM - OTP
Memory Size:
8Mbit
Memory Organization:
1M x 8
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
100 ns
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)