Alliance Memory, Inc. M29F800FB55M3F2
Part No.:
M29F800FB55M3F2
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
Category:
Memory
Package:
44-SOIC (0.496", 12.60mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.M29F800FB55M3F2.pdf
Description:
IC FLASH 8MBIT PARALLEL 44SO
Comments
M29F800FB55M3F2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
FLASH
Technology:
FLASH - NOR
Memory Size:
8Mbit
Memory Organization:
1M x 8, 512K x 16
Memory Interface:
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
55ns
Access Time:
55 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)