Vishay Sprague M39003/03-0308/TR
Part No.:
M39003/03-0308/TR
Description:
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL
Comments
M39003/03-0308/TR Specifications
Series:
CSR23
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Manufacturer Size Code:
C
Failure Rate:
R (0.01%)