Freescale Semiconductor MAC7112MPV40
Part No.:
MAC7112MPV40
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Microcontrollers
Package:
112-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MAC7112MPV40.pdf
Description:
MAC7112 EXT BUS,16CH A/D
Shipping
Inventory:600
Comments
MAC7112MPV40 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
112-LQFP
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM7TDMI-S
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
40MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI
Peripherals:
DMA, POR
Number of I/O:
112
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
32K x 8
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.35V ~ 2.75V
Data Converters:
A/D 16x8/10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)