Freescale Semiconductor MAC7131VVF50R2
Part No.:
MAC7131VVF50R2
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Microcontrollers
Package:
144-TFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MAC7131VVF50R2.pdf
Description:
MICROCONTROLLER, 32 BIT, FLASH,
Shipping
Inventory:734
Comments
MAC7131VVF50R2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
144-TFBGA
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM7TDMI-S
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
50MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI
Peripherals:
DMA, POR
Number of I/O:
128
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
32K x 8
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.35V ~ 2.75V
Data Converters:
A/D 32x8/10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)