NKK Switches MB2011SS1W30/UC
Part No.:
MB2011SS1W30/UC
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MB2011SS1W30/UC.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
Comments
MB2011SS1W30/UC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
MB2000
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Right Angle, Rear
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Plunger for Cap
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
PC Pin
Ingress Protection:
Features:
Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 6.50mm Dia
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C