NKK Switches MBN12SS2W30-BA
Part No.:
MBN12SS2W30-BA
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Description:
BRACKET PC MOUNT MINIATURE PUSHB
Comments
MBN12SS2W30-BA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
MB2000
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
PC Pin
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C