NXP USA Inc. MC68331CEH20
Part No.:
MC68331CEH20
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
132-BQFP Bumpered
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MC68331CEH20.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP
Comments
MC68331CEH20 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
132-BQFP Bumpered
Series:
M683xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
CPU32
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
20MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)