Freescale Semiconductor MC68334GEH16
Part No.:
MC68334GEH16
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package:
132-BQFP Bumpered
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MC68334GEH16.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP
Comments
MC68334GEH16 Specifications
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
132-BQFP Bumpered
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, UART/USART
Peripherals:
Number of I/O:
47
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x8/10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)