NXP USA Inc. MC68F375BGMZP33
Part No.:
MC68F375BGMZP33
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
217-BBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MC68F375BGMZP33.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 217PBGA
Comments
MC68F375BGMZP33 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
217-BBGA
Series:
M683xx
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
CPU32
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
33MHz
Connectivity:
CANbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
48
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 16x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)