Freescale Semiconductor MC68HC16Z1MAG16
Part No.:
MC68HC16Z1MAG16
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MC68HC16Z1MAG16.pdf
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 144LQFP
Shipping
Inventory:787
Comments
MC68HC16Z1MAG16 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
144-LQFP
Series:
HC16
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
CPU16
Core Size:
16-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
EBI/EMI, SCI, SPI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)