onsemi MC78L12ACDR2
Part No.:
MC78L12ACDR2
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MC78L12ACDR2.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
Comments
MC78L12ACDR2 Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6.5 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
42dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C