onsemi MC78L18ABP
Part No.:
MC78L18ABP
Package:
TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MC78L18ABP.pdf
Description:
IC REG LINEAR 18V 100MA TO92-3
Comments
MC78L18ABP Specifications
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
18V
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6.5 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
48dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C