onsemi MC78L24ABP
Part No.:
MC78L24ABP
Package:
TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MC78L24ABP.pdf
Description:
IC REG LINEAR 24V 100MA TO92-3
Comments
MC78L24ABP Specifications
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
24V
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6.5 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
45dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C