Micro Commercial Co MC78M12CDT-TP
Part No.:
MC78M12CDT-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MC78M12CDT-TP.pdf
Description:
Interface
Comments
MC78M12CDT-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
2V @ 350mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
6 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)