onsemi MC78M20CT
Part No.:
MC78M20CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MC78M20CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 20V 500MA TO220AB
Comments
MC78M20CT Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
20V
Current - Output:
500mA
PSRR:
70dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C