NXP USA Inc. MC9S08LC36LH
Part No.:
MC9S08LC36LH
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MC9S08LC36LH.pdf
Description:
MICROCONTROLLER, 8-BIT, HC08/S08
Shipping
Inventory:700
Comments
MC9S08LC36LH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
64-LQFP
Series:
S08
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
S08
Core Size:
8-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, SCI, SPI
Peripherals:
LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
36KB (36K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
2.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 2x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)