NXP USA Inc. MCF52100CVM80
Part No.:
MCF52100CVM80
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
81-LBGA
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 81MAPBGA
Comments
MCF52100CVM80 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
81-LBGA
Series:
MCF521xx
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ColdFire V2
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
80MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
55
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)