NXP USA Inc. MCF52211CEP66
Part No.:
MCF52211CEP66
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF52211CEP66.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
Comments
MCF52211CEP66 Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad
Series:
MCF5221x
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Speed:
66MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
43
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)