Freescale Semiconductor MCF52211CVM66
Part No.:
MCF52211CVM66
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package:
81-LBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF52211CVM66.pdf
Description:
RISC MICROCONTROLLER, 32-BIT, FL
Shipping
Inventory:240
Comments
MCF52211CVM66 Specifications
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
81-LBGA
Series:
MCF5221x
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Speed:
66MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
55
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)