NXP Semiconductors MCF52232CAF50
Part No.:
MCF52232CAF50
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Category:
Microcontrollers
Package:
80-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF52232CAF50.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP
Shipping
Inventory:322
Comments
MCF52232CAF50 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package/Case:
80-LQFP
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ColdFire V2
Core Size:
32-Bit
Speed:
50MHz
Connectivity:
Ethernet, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
43
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x12b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)