NXP USA Inc. MCF5270AB100
Part No.:
MCF5270AB100
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
160-BQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF5270AB100.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP
Comments
MCF5270AB100 Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
160-BQFP
Series:
MCF527x
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Speed:
100MHz
Connectivity:
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, WDT
Number of I/O:
39
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.4V ~ 1.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)