NXP USA Inc. MCF5271CVM100
Part No.:
MCF5271CVM100
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
196-LBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF5271CVM100.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 196MAPBGA
Comments
MCF5271CVM100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
196-LBGA
Series:
MCF527x
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
Coldfire V2
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
100MHz
Connectivity:
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, WDT
Number of I/O:
61
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.4V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)