NXP USA Inc. MCF5272CVM66
Part No.:
MCF5272CVM66
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF5272CVM66.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 16KB ROM 196MAPBGA
Comments
MCF5272CVM66 Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Speed:
66MHz
Connectivity:
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
16KB (4K x 32)
Program Memory Type:
ROM
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)