NXP USA Inc. MCF5307CAI66B
Part No.:
MCF5307CAI66B
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF5307CAI66B.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 208FQFP
Comments
MCF5307CAI66B Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
208-BFQFP
Series:
MCF530x
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Speed:
66MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, WDT
Number of I/O:
16
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)