NXP USA Inc. MCF53281CVM240
Part No.:
MCF53281CVM240
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
256-LBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF53281CVM240.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Comments
MCF53281CVM240 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
256-LBGA
Series:
MCF532x
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
Coldfire V3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
240MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals:
DMA, LCD, PWM, WDT
Number of I/O:
94
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.4V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)