NXP USA Inc. MCF5407AI220
Part No.:
MCF5407AI220
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF5407AI220.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 208FQFP
Comments
MCF5407AI220 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
208-BFQFP
Series:
MCF540x
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
Coldfire V4
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
220MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, UART/USART
Peripherals:
DMA, WDT
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.65V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)