NXP USA Inc. MCF5407CAI162
Part No.:
MCF5407CAI162
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF5407CAI162.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 208FQFP
Comments
MCF5407CAI162 Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
208-BFQFP
Series:
MCF540x
Packaging:
Tray
Core Processor:
Coldfire V4
Speed:
162MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, UART/USART
Peripherals:
DMA, WDT
Number of I/O:
16
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.65V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)