NXP Semiconductors MCF54450ACVM180
Part No.:
MCF54450ACVM180
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Category:
Microcontrollers
Package:
256-LBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF54450ACVM180.pdf
Description:
MCF5445x - 32-bit MPU, ColdFire
Shipping
Inventory:156
Comments
MCF54450ACVM180 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package/Case:
256-LBGA
Series:
MCF5445x
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
ColdFire V4
Core Size:
32-Bit
Speed:
180MHz
Connectivity:
I2C, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
DMA, WDT
Number of I/O:
93
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.35V ~ 1.65V
Data Converters:
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)