Freescale Semiconductor MCF5472ZP200
Part No.:
MCF5472ZP200
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package:
388-BBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF5472ZP200.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA
Shipping
Inventory:280
Comments
MCF5472ZP200 Specifications
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
388-BBGA
Series:
MCF547x
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Core Processor:
Coldfire V4E
Speed:
200MHz
Connectivity:
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
DMA, PWM, WDT
Number of I/O:
99
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.43V ~ 1.58V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)