Freescale Semiconductor MCF5480CZP166
Part No.:
MCF5480CZP166
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Microcontrollers
Package:
388-BBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCF5480CZP166.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA
Comments
MCF5480CZP166 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
388-BBGA
Series:
MCF548x
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
Coldfire V4E
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
166MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
DMA, PWM, WDT
Number of I/O:
99
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.43V ~ 1.58V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)