Microchip Technology MCP1811AT-018/LT
Part No.:
MCP1811AT-018/LT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCP1811AT-018/LT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SC70-5
Comments
MCP1811AT-018/LT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
0.5 µA
Current - Supply (Max):
110 µA
PSRR:
50dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)