Microchip Technology MCP1811BT-025/LT
Part No.:
MCP1811BT-025/LT
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCP1811BT-025/LT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SC70-5
Comments
MCP1811BT-025/LT Specifications
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
50dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)