Microchip Technology MCP1812AT-033/LB
Part No.:
MCP1812AT-033/LB
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCP1812AT-033/LB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SC70-3
Comments
MCP1812AT-033/LB Specifications
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 300mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
50dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)