Microchip Technology MCP1812BT-025/TT
Part No.:
MCP1812BT-025/TT
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MCP1812BT-025/TT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-3
Comments
MCP1812BT-025/TT Specifications
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 300mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
50dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)