Oslo Switch MELM1B12VA3M9
Part No.:
MELM1B12VA3M9
Manufacturer:
Oslo Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MELM1B12VA3M9.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 10A 250VAC
Comments
MELM1B12VA3M9 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Oslo Switch
Series:
M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
14 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Amber
Illumination Type, Color:
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.50mm Dia