Microchip Technology MIC5265-1.5YD5
Part No.:
MIC5265-1.5YD5
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MIC5265-1.5YD5.pdf
Description:
IC REG LIN 1.5V 150MA TSOT23-5
Comments
MIC5265-1.5YD5 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
2 µA
Current - Supply (Max):
150 µA
PSRR:
64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C