Microchip Technology MIC5265-2.6YD5
Part No.:
MIC5265-2.6YD5
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MIC5265-2.6YD5.pdf
Description:
IC REG LIN 2.6V 150MA TSOT23-5
Comments
MIC5265-2.6YD5 Specifications
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C