Microchip Technology MIC5317-1.2YD5-TR
Part No.:
MIC5317-1.2YD5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MIC5317-1.2YD5-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 1.2V 150MA TSOT23-5
Comments
MIC5317-1.2YD5-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
39 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C