Microchip Technology MIC5317-2.5YM5-T5
Part No.:
MIC5317-2.5YM5-T5
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MIC5317-2.5YM5-T5.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Comments
MIC5317-2.5YM5-T5 Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C