Microchip Technology MIC5327-1.8YMT-TR
Part No.:
MIC5327-1.8YMT-TR
Package:
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MIC5327-1.8YMT-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4TMLF
Comments
MIC5327-1.8YMT-TR Specifications
Package/Case:
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
35 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 20kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C