Microchip Technology MIC5365-1.2YD5-T5
Part No.:
MIC5365-1.2YD5-T5
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.MIC5365-1.2YD5-T5.pdf
Description:
IC REG LIN 1.2V 150MA TSOT23-5
Comments
MIC5365-1.2YD5-T5 Specifications
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.38V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C